Problematyka prawna związana z nieruchomościami uregulowana jest w kodeksie cywilnym, ustawach o gospodarce nieruchomościami, o własności lokali, o księgach wieczystych i hipotece, o spółdzielniach mieszkaniowych, prawo o notariacie ...
Po zdaniu wprowadzającym widać, że ilość zagadnień związanych z prawem nieruchomości jest tak naprawdę niezliczona. A nie każdy jest
w stanie zrozumieć język ustaw i wdrożyć go w życie codzienne lub poświęcić cenny czas
na rozwiązywanie łamigłówek prawnych, na które odpowiedź nierzadko znajdujemy w kilku ustawach lub innych aktach prawnych.
Bardzo popularne stało się lokowanie kapitału, inwestowanie w rynek nieruchomości. Proces inwestycyjny i obsługa nieruchomości wymaga dbałości o najdrobniejsze szczegóły. Jako kancelaria prawna dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów na rynku nieruchomości dokładając szczególnej staranności wymaganej od profesjonalistów.
Aby wszelkie działania związane z gospodarką nieruchomościami były trafne i przynosiły pożądany efekt, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy stanu prawnego nieruchomości, której owe czynności dotyczą - tzw. due diligence.
Zakres badania due diligence może się różnić w zależności od potrzeb zleceniodawcy oraz rodzaju nieruchomości. W celu wykonania badania stanu prawnego nieruchomości na zlecenie klienta wykonujemy analizę wypisu i wyrysu z ewidencji rejestru gruntów i budynków, decyzji administracyjnych, analizę księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, analizę planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji ustalającej warunki zabudowy dla danej nieruchomości. Badaniom powinny być również poddane inne dokumenty dotyczące nieruchomości, takiej jak umowy najmu i dzierżawy, umowy dostawy mediów oraz inne umowy związane ze świadczeniem usług na rzecz określonej nieruchomości. Każde badanie due diligence powinno być wykonane skrupulatnie i wnikliwie, aby nie narazić zlecającego na żadne "niespodzianki", na temat których mógłby nie mieć wiedzy, mimo dołożenia wszelkiej staranności.